Skąd się bierze cellulit, czyli dlaczego ja?? ;)

0 Flares 0 Flares ×

Cellulit – czym jest, skąd się bierze i dlaczego tak ciężko się go pozbyć? Wiele z nas zadaje sobie te pytania patrząc na swoją pupę i uda w lustrze. Dlaczego ja?? ;)

Cellulit (obrzękowo-włóknisto-stwardnieniowe zwyrodnienie tkanki tłuszczowej) to powiększone komórki podskórnej tkanki tłuszczowej zawierające zbędne produkty przemiany materii, które uciskają naczynia krwionośne i limfatyczne powodując obrzęk, a następnie stwardnienie i zwłóknienie tkanki tłuszczowej.

 

Budowa tkanki podskórnej

Zbudowana jest z komórek tłuszczowych adipocytów, tworzących mikrozraziki. Mikrozraziki skupiają się i łączą w kuliste zraziki. Pomiędzy zrazikami znajduje się tkanka łączna tworząca przegrody. W przegrodach przebiegają naczynia krwionośne, nerwy. Adipocyty gromadząc tłuszcz powiększają się, więc zraziki zwiększają się i uciskają tkanką łączną przegrody (uciskają naczynia krwionośne i nerwy). Następuje wzrost ciśnienia krwi tętniczej, utrudniony odpływ krwi i zbędnych produktów przemiany materii. Ucisk włókien nerwowych przez zraziki powoduje bolesność miejsc dotkniętych cellulitem.

Rycina przedstawia: po lewej skóra objęta cellulitem, po prawej zdrowa skóra.

Adipocyty to komórki odpowiedzialne za gromadzenie trójglicerydów będących między innymi energetyczną substancją zapasową organizmu. Adipocyty tworzą płaciki (zraziki), z których każdy posiada własne unaczynienie i otoczony jest przez włókna tkanki łącznej tworzące przegrody łącznotkankowe. Metabolizm tłuszczowy przebiega znacznie wolniej w obrębie tkanki tłuszczowej okolic bioder i ud w porównaniu z przemianami tłuszczowymi okolicy brzusznej.

Etiopatogeneza

Cellulit to nie tylko defekt kosmetyczny, ale przewlekły proces zapalny – wielotkankowe zaburzenie, obejmujące podskórną tkankę tłuszczową, tkankę łączną, obwodowy układ limfatyczny i krwionośny.
Wyróżnia się cztery dominanty mogące doprowadzić do rozwoju cellulit:

 • odmienność morfologii i rozmieszczenia podskórnej tkanki tłuszczowej u kobiet i mężczyzn
 • zaburzenia w budowie tkanki włóknistej przegród łącznotkankowych tkanki podskórnej
 • zmiany naczyniowe w mikrokrążeniu skórnym
 • wpływ czynników zapalnych

Czynniki ryzyka

 • czynniki dziedziczne;
 • budowa fizyczna;
 • stosowanie używek: palenie tytoniu zaburza mikrokrążenie, obniża utlenowanie krwi i zwiększa ilość powstających wolnych rodników; nadużywanie alkoholu prowadzi do lipogenezy i zwiększenia ilości komórek tłuszczowych;
 • zbyt ciasny ubiór i buty na obcasach: spadek wydolności i uszkodzenie pompy mięśniowej kończyn dolnych, zastoje i obrzęki;
 • siedzący tryb życia: następuje spadek masy tkanki mięśniowej z jednoczesnym wzrostem masy tkanki tłuszczowej; zwiększenie wiotkości ścięgien i mięśni oraz obniżeniu wydajności pompy mięśniowej podudzi, a tym samym zahamowania odpływu krwi z nóg, wzrostu zastoju i obrzęków;
 • zaburzenia gospodarki hormonalnej: nadmierne wydzielanie estrogenów przy deficycie progesteronu, antykoncepcja hormonalna, HTZ, okres dojrzewania, ciąża, menopauza;
 • nieprawidłowe odżywianie: zwiększone spożywanie tłuszczów i węglowodanów sprzyjające tworzeniu tkanki tłuszczowej, nadmierna ilość soli w diecie sprzyjająca zatrzymywaniu płynów i powstawaniu obrzęków;
 • dieta uboga w błonnik: wywołuje zaburzenia perystaltyki jelit i zaparcia
 • zaburzenia emocjonalne, stres: glikokortykoidy- hormony stresu, niekorzystny wpływ na tkankę łączną, nasilają cellulit, hamują lipogenezę i pobudzają lipolizę

Rodzaje cellulitu

 1. Postać twarda- występuje u młodych kobiet, regularnie ćwiczących i sprawnych fizycznie; tkanka podskórna jędrna, nie zmienia się wraz ze zmianą pozycji ciała. Ściśnięcie fałdu skóry uwidacznia cellulit. Często występują rozstępy.
 2. Postać miękka(wiotka)- występuje u kobiet mało aktywnych fizycznie, słabe napięcie i wiotkość mięśni; często u kobiet, które gwałtownie schudły, każda zmiana pozycji ciała ujawnia cellulit (objaw skórki pomarańczowej). Na powierzchni skóry widoczne są nierówności, skóra jest wiotka i słabo napięta.
 3. Postać obrzękowa- najcięższa postać, charakteryzuje się ze wzrostem objętości kończyn dolnych, powstawaniem obrzęków, skóra kończyn jest chłodna, blada i cienka, występuje uczucie ciężkości i bolesności nóg. Duża przepuszczalność naczyń krwionośnych, występują wysięk i obrzęk. Pojawiający się obrzęk jest miękki i ciastowaty, po ucisku palcem pojawia się zagłębienie które nie znika.Intensywnie rozszerzone naczynia krwionośne przy stopach i kostkach.
 4. Postać mieszana- najczęściej spotykana; u jednego pacjenta występują wszystkie objawy cellulitu (cellulit twardy, wiotki i obrzękowy).

Dodatkowo wyróżniamy 2 rodzaje tzw. fałszywego cellulitu, który ujawnia się wizualnie ale nie jest wywołany procesem zapalnym podskórnej tkanki tłuszczowej.

 1. Cellulit fałszywy wrodzony- budowa kostna miednicy kobiecej, miednica szersza niż barki.
 2. Cellulit fałszywy nabyty- wybrzuszenie górno-zewnętrznej części uda poprzez ucisk tkanki tłuszczowej wiotkim i opadającym mięśniem pośladkowym.

Diagnostyka cellulitu

Test uciskowy – łapiemy fałd skóry

 •  0 stopień cellulitu- (cellulit lekki): zmiany występują w tkance podskórnej. W pozycji leżącej skóra jest gładka, wydaje się jędrna i sprężysta. Zmiany widoczne są gołym okiem jedynie w pozycji stojącej. Występują wtedy niewielkie nierówności, zauważymy je także uciskając skórę palcami.
 • I stopień- (cellulit średni): nawet na leżąco dostrzegamy nierównomiernie rozłożoną tkankę tłuszczową. W tym stadium tkanka łączna jest już stwardniała i uciska włókna nerwowe, co powoduje zwiększoną wrażliwość na ból. Natomiast gdy powstaje obrzęk, włókna którymi otoczone są adypocyty mnożą się zarówno liczbowo jak i objętościowo, co powoduje przemianę podskórnej tkanki tłuszczowej i zakłócenia w mikrokrążeniu.
 • II stopień- (cellulit ciężki): w każdej pozycji widoczne są grube złogi komórek tłuszczowych oddzielone głębokimi bruzdami. Oddzielenie kolagenu od włókien siatkowych powoduje powstawanie mikrogrudek. Mikrogrudki są guzkowate i zaokrąglone, mikroskopijnej wielkości, otoczone torebką włókien kolagenowych. Grudkowata skóra wygląda jak kalafior (wyczuwalne grudki w głębszych warstwach).
 •  III stopień- (cellulit ciężki – makrogrudki): widoczny w każdej pozycji. Makrogrudka, zwana „grudką cellulitu”, powstaje, gdy mikrogrudki łączą się ze sobą. Podskórne grudki są bolesne, szczególnie przy ucisku.

 

cellulit, skóra, naskórek, tłuszcz, rysunek, zabiegi, zabieg, upiększający, komórki, piękno, stopień, skórka, pomarańczowa

Diagnostykę cellulitu możemy przeprowadzić także metodą USG lub termografii w specjalistycznych salonach kosmetycznych. Termografia to badanie folią termograficzną (badanie ukrwienia tkanek), uwidacznia przekrwienie i niedokrwienie (wzrost niedokrwienia = większy stopień cellulitu)

Znając przyczyny i mechanizm powstawania  cellulitu możemy zacząć z nim walczyć. W kolejnym poście przedstawię metody zwalczania cellulitu zarówno w warunkach domowych jak i w salonach kosmetycznych. Zapraszam do lektury!

 Natalia (Kosmetyka 4 U – https://kosmetyka4u.blog.pl)

 

 

The following two tabs change content below.
Moją pasją jest kosmetyka, makijaż, rysunek i książki. Jestem niepoprawną romantyczką, uwielbiam podróżować i kocham dzieci. Lubię kawę z ciastkami, a dla równowagi jeżdżę na rowerze i trenuję z Ewą Chodakowską i Mel B ;). Lubię też pisać i stąd pomysł na blog:-)
,
3 comments on “Skąd się bierze cellulit, czyli dlaczego ja?? ;)
  • Dziękuję, oczywiście na bloga zajrzę z przyjemnością :) Za jakiś czas napiszę co robić, by pozbyć się cellulitu jeśli interesuje Cię ta tematyka. Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 Pin It Share 0 Email -- 0 Flares ×